Przejdź do treści

Biżuteria na przełomie wieków – Wprowadzenie


Czym jest biżuteria?

Z definicji1: biżuteria [fr. bijouterie < bijou ‘klejnot’] – drobne wyroby złotnicze i jubilerskie.


W tej delikatnie nieczułej definicji kryje się wiele przedmiotów pięknych i wykonanych z artyzmem. Prawdę mówiąc artystyczne wykonanie jest jedną z głównych i najważniejszych cech biżuterii co sprawia, że możemy do niej zaliczać, tak trochę na przekór definicji, przedmioty dużych rozmiarów takie jak stroje ludowe.


“[…] there are no great revolutions in the evolution of modern human behaviour – it is a gradual process.”

Profesor Alison Brooks, George Washington University, US

Biżuteria służyła do ozdoby ciała i ozdoby stroju. Wykonana była z materiałów drogocennych (złoto, klejnoty) lub dostępnych (muszle, kości). Tworzono ją w najróżniejszych technikach. Zmieniała się przez wieki, różniła pomiędzy cywilizacjami. Jedno jest pewne jako gatunek mamy chęć otaczać się pięknymi, estetycznymi rzeczami.

Jaką najstarszą biżuterię znamy?

O ludzkim zamiłowaniu do estetyki może świadczyć fakt, że najstarsze elementy biżuteryjne, które znaleziono, mają pomiędzy 90 a 100 tyś lat2,3. Mowa o trzech muszelkach ślimaka morskiego Nassariusa znalezionych w jaskini Skhul w Izraelu (2 z nich) i w Oued Djebbana w Algerii. Muszle najprawdopodobniej były częścią naszyjnika lub bransolety na co wskazują wydrążone w nich dziurki. Co więcej miejsce znalezisk sugeruje, że były tam przyniesione przez ludzi.

Jakie znaczenie miała biżuteria?

Chęć przyozdobienia ciała ma znamiona działania symbolicznego. Możemy się tylko domyślać jakie znaczenie miała mieć ta konkretna biżuteria. Z pomocą mogą przyjść nam późniejsze wieki gdzie spotykamy biżuterię o znaczeniu religijnym, świadczącą o przynależności do plemienia czy klasy, mającą znaczenie czysto użytkowe, mówiącą o władzy lub zamożności właściciela.

Koraliki wykonane z muszelek
Koraliki wykonane z muszelek ślimaka morskiego datowane na 90 – 100 tyś lat. Źródło [*].


Biżuterii, a właściwie elementom z której była wykonana, często przypisywano również właściwości magiczne. Traktowano ją jak totem lub talizman. Obecnie wiele z nas posiada swoje ulubione kolczyki czy naszyjniki wkładane na konkretne okazje. Sama pamiętam z czasów studiów, że dla osiągnięcia spokoju ducha przed egzaminem potrzebowałam wysłuchać konkretnej piosenki i założyć konkretny naszyjnik. Oczywiście nie miało to nic wspólnego z faktem że się do tego egzaminu przygotowywałam. Po prostu to były moje rytuały pozwalające na zmniejszenie poziomu stresu.

O czym będzie ten cykl artykułów.

Przed nami cykl interesujących wpisów o historii biżuterii. Tym wstępem zapraszam Cię do poznania ewolucji biżuterii na przestrzeni wieków. Znajdziesz tu informacje o zmianach w technikach i stylu biżuterii. Dowiesz się w jaki sposób kreowały się mody biżuteryjne. Mam nadzieję, że znajdziesz tu informacje ciekawe i zaskakujące.

Bibliografia:

  1. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/bizuteria;3878144.html
  2. https://doi.org/10.1073/pnas.0703877104
  3. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5099104.stm

Źródła obrazów:

*. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5099104.stm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *