Gala Met 2022 już za nami. Najważniejsze wydarzenie modowe zwane modowymi oskarami odbywa się corocznie w pierwszy poniedziałek maja praktycznie co roku od 1948 roku. Gala odbywa się w Metropolitan Museum of Art mieszczącym się w Nowym Jorku. Każda gala ma swój temat przewodni, który jest planowany nawet kilka lat wcześniej.
Trochę historii
Gala Met została po raz pierwszy zorganizowana przez Eleanor Lambert w 1948 roku w celu zebranie funduszy dla nowo utworzonego Instytutu Kostiumów należącego do Metropolitan Museum of Art. Gala była tak naprawdę uroczystą kolacją – takim wernisażem dla otwieranej wystawy. Wstęp na nią kosztował kilkadziesiąt dolarów. Nie uczestniczyły w niej największe gwiazdy mody i estrady tak jak dzisiaj1.
W latach 70 gala zaczęła być coraz ważniejszym wydarzeniem kulturalnym. Pojawiały się na niej tacy goście jak Elizabeth Taylor czy Andy Warhol. Gala zaczęła odbywać się w muzeum Met i pojawił się jej temat przewodni.
Temat przewodni
Temat przewodni Gali Met jest powiązany z coroczną wystawą w Instytucie Kostiumów Met. Wybór tematu przewodniego to naprawdę trudne zadanie.
I think it’s important to stimulate debate and to put ideas out there that are difficult to deal with or seen as problematic. That’s the role of any museum: to expand people’s ideas about a topic through objects.
Andrew Bolton, the Costume Institute’s chief curator
Praca nad tematem wystawy, a co za tym idzie Gali Met zaczynają się kilka lat wcześniej. Kuratorzy poszukują tematów trudnych, prowokujących do dyskusji. Takich, które nie będą oczywiste, nawiązują do zmian kultury, do sytuacji politycznej i pozwolą na indywidualne interpretacje i przeróżne wnioski zapewniając dynamiczne show podczas wystawy2.
Mile widziane jest aby goście Gali ubrali się w sposób nawiązujący do tematu, ale podobno nie jest to wymagane.
Gala Met 2022 zorganizowana była pod tematem In America: An Anthology of Fashion. Temat kontynuował tematy lat poprzednich, takich jak In America: A Lexicon of Fashion z 2021 i About Time: Fashion and Duration z 2020 (galę odwołano ze względu na pandemię Covid19).
Tegoroczny temat określany był mianem pozłacanego glamour więc można było spodziewać się pozłacanych gorsetów, kolorowych klejnotów, zdobienia piórami czy ciemnych kolorów a przede wszystkim Nowego Jorku z XIX wieku.
Gala Met 2022 – najpiękniejsze dodatki – wybór mało obiektywny
Wszyscy widzieliśmy piękne stroje z Gali, ale czy skupiliście się na biżuterii i innych dodatkach? Ja właśnie chciałabym Wam pokazać co mi się najbardziej podobało.
Oto moja najbardziej subiektywna lista:
1. Quannah Chasinghorse
Ma na sobie niesamowite dodatki charakterystyczne dla rdzennych Amerykanów. Jej biżuteria wykonana została przez Lenise Omeasoo of Antelope Women Designs z takich tradycyjnych materiałów jak kolce jeżozwierza czy skóra łosia. We włosy miała wpięte pióra orła, każde podarowane przez inna osobę.
2. Blake Lively
Ta kreacja wraz z dodatkami jest naprawdę piękną i spójną całością. Każdy element stroju ma znaczenie i odniesienie do czasów prosperity w Ameryce oddając hołd nowojorskiej architekturze. Kształt sukni nawiązuje do Empire State Building, korona do Statuy Wolności, malowidła na trenie do fresków na suficie Grand Central a same kolory sukni miedź i delikatny turkus do popularnej w mieście miedzi z czasem pokrywającej się patyną.
Strój zaprojektowany został przez Atelier Versace. Całość uzupełniona została przepięknymi brylantowymi kolczykami Lorraine Schwartz.
3. Chlöe Bailey
Suknia jak rzeźba i anielskie skrzydła. A wszystko zrobione w złocie. To jest kolejny strój zaprezentowany podczas Gali który niesamowicie przykuwa uwagę. I chociaż nie wiem czy w 100% wpisuje się w temat imprezy to wygląda przepięknie.
Suknia wykonana została przez Piotrka Panszczyka z nowojorskiej marki Area.
4. Megan Thee Stallion
Urzeka mnie pelerynka z piór. Wiecie, ogólnie jestem przeciwna bolerkom, no bo one po prostu zniekształcają i wyglądają dziwnie. Ale to które ma na sobie Megan Thee Stallion jest obłędne.
Cały strój, w tym peleryna zaprojektowane zostały przez Moschino.
5. Alicia Keys
Kolejna peleryna w naszym zestawieniu (chyba mam tu jakieś małe ciągotki ;)). Piękna, honorująca miasto które nigdy nie śpi. Na pelerynie piosenkarki można zauważyć sylwetki najbardziej znanych budynków Nowego Jorku narysowane światłami w ich oknach.
Strój piosenkarki wykonany został przez dom mody Ralph Lauren.
6. Chloe Grace Moretz
Tutaj podoba mi się marynarka/płaszcz nawiązująca do stroju żołnierzy francuskich z XIX wieku ale unowocześniona dzięki metalicznemu srebrnemu materiałowi no i oczywiście dzięki niesamowitym haftom. Właśnie dlatego uwielbiam tradycyjne metody ozdabiania rzeczy. Bo widzicie, haft jest z ludźmi od zawsze a cały czas można w nim znaleźć coś nowego, pokazać go w inny sposób a ubraniom tak ozdobionym nigdy chyba nie można odmówić oryginalności.
Strój aktorki wykonany został przez dom mody Louis Vuitton.
7. Taylor Hill
W moim odczuciu najpiękniejszą ozdobą tej stylizacji jest bogato zdobiony kwiatowym haftem tren.
Po raz kolejny możemy się przekonać jak cudownie ponadczasowe są ręcznie wykonane ozdoby.