Przejdź do treści

Haft herringbone – technika tworzenia

Haft herringbone jest jedną z technik tworzenia biżuterii z malutkich koralików. W kolekcji Bead-A-Round jest wykorzystywany do stworzenia zawieszek i chokerów.

Dzisiaj przybliżę Wam jak wygląda szycie biżuterii w tej technice i podrzucę garść ciekawostek.

Garść ciekawostek

Haft herringbone jest jednym z podstawowych sposobów na tworzenie biżuterii z małych koralików. Ten sposób szycia silnie nawiązuje do tradycyjnych afrykańskich metod koralikowania, dlatego czasami możecie natrafić na niego pod nazwą Ndebele stitch (ścieg Ndebele). Ndebele to grupa etniczna zamieszkująca regiony południowej Afryki. Właśnie oni często używają ściegu o którym dzisiaj mowa w swoich tradycyjnych wzorach.

Kobieta w tradycyjnym stroju Ndebele.

Nazwa, którą my używamy – haft herringbone, nawiązuje do ułożenia koralików we wzorze. Koraliki ‚siedzą’ obok siebie pod lekkim kątem. W Polsce zwykło się nazywać takie ułożenie jodełką (znane choćby z dziewiarstwa czy kładzenia parkietu) jednak w koralikowaniu taka nazwa się nie przyjęła.

W tradycyjnych wzorach Ndebele, używane są podstawowe, mocne kolory, które są komponowane w geometryczne wzory. Ma to ukazać bogactwo dziedzictwa tego ludu. Zachodnie wersje haftu herringbone nie mają przypisywanego takiego znaczenie a technika wykorzystywana jest w różnorodny sposób.

Haft herringbone – ścieg podstawowy

Przygotowaliśmy dla Was krótki filmik z podstawowym ściegiem herringbone. Na filmiku najlepiej będziecie mogli zauważyć jak należy łączyć ze sobą koraliki aby uzyskać efekt jodełki.

Inspiracje

W naszej kolekcji wykorzystujemy haft herringbone w bardzo podstawowej wersji – po prostu nie potrzebowaliśmy stosować jego bardziej zaawansowanych wersji. Ale jeśli chcecie zobaczyć jakie cuda powstają w tej technice udajcie się na Pinteresta, który jest najlepszym źródłem inspiracji.

Jak już wspominaliśmy na początku, haft herringbone jest wykorzystany w kolekcji Bead-A-Round. Jeśli interesuje Was jak wyglądają produkty w naszej kolekcji to zapraszamy do sklepu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *