Przejdź do treści

Koronka renesansowa

Czym jest koronka renesansowa? Jakich materiałów i narzędzi potrzeba aby ją stworzyć? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.


Pochodzenie.

Koronka renesansowa znana jest również jako koronka rumuńska (romanian point lace) lub koronka makramowa (od Macrameau – nie mylić z makramą jako taką). Należy do koronek taśmowych, których początki datowane są na XIV wiek. Jednak koronka renesansowa jest dość młodą techniką, ponieważ jej początki datowane są na wiek XVII.

Wzory różnych sznurków szydełkowych używanych w koronce renesansowej.
Wzory różnych sznurów szydełkowych, które są wykorzystywane przy tworzeniu koronki renesansowej. Źródło [1]

Doniesienia na temat miejsca pochodzenia koronki renesansowej są różne. Natrafiłam na informację, że pochodzi z Transylwanii ale też, że wywodzi się z Francji.

Koronka renesansowa stała się szerzej znana dzięki zakonnicom, które podróżowały do różnych miejsc na świecie, w trakcie tych podróży tworząc i propagując koronkę – tak przy okazji głównej misji 🙂.

Materiały i narzędzia.

Pracę z koronką renesansową zaczynamy od stworzenia sznurka makramowego na szydełku.

Wykonanie podstawowego sznura makramowego używanego w koronce renesansowej. Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.jewelrymaking-beads-library.com/how-to-crochet-duo-sided-crochet-cord.html

Tradycyjnie używa się nici bawełnianej w rozmiarze 10 w kolorze ecru lub białym. Następnie sznur przyszywamy kontrastującą nicią do materiału z wcześniej naniesionym wzorem. Sznury zawsze warto zrobić odrobinę dłuższe niż się wydaje podczas mierzenia długości linii we wzorze bo potem się okazuje, że zawsze tego sznura trochę brakuje. Ja mierzę w najprostszy sposób – nicią, którą przykładam do wzoru. Po przyszyciu sznura do podkładu, należy jego końcówki pozszywać ze sobą. I to jest naprawdę proste do zrobienia. A potem czeka Was największa przyjemność czyli tworzenie koronki. Używając igły wypełniamy przestrzenie pomiędzy sznurami makramowymi i zszywamy sznury ze sobą tam gdzie tego wymaga wybrany wzór. Do stworzenia wypełnień możecie użyć technik jakie Wam się wyśnią.

Koronka renesansowa
Serwetka wykonywana koronką renesansową. Sznur makramowy jest doszywany do materiału z naniesionym wzorem.
Koronka renesansowa.
Serwetka wykonana koronką renesansową.

Koronka renesansowa współcześnie.

Dzisiaj w świat koronki renesansowej wkroczyły barwy, formy abstrakcyjne i przestrzenne. Można znaleźć wiele przykładów nowoczesnych designów pomimo, że ten rodzaj koronki jest wciąż relatywnie rzadko spotykany. A szkoda bo pozwala na stworzenie pięknych projektów. Koronka renesansowa jest dość sztywną koronką, dzięki czemu ładnie trzyma nadany fason. Piękne koronki renesansowe można znaleźć na tym profilu.

Poniżej możecie zobaczyć kilka gotowych inspiracji znalezionych na Pintereście. Z tej koronki można wyczarować prawdziwe cuda ❤️

Bibliografia:

  1. Angela Thompson, Kathleen Waller, Romanian Point Lace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *