Przejdź do treści

Haft peyote – technika tworzenia

Haft peyote jest jedną z technik tworzenia biżuterii i ozdób z niewielkich, najczęściej okrągłych koralików.

Haft peyote – podstawowe materiały i formy

Podstawowym materiałem używanym w hafcie peyote są niewielkie, najczęściej okrągłe koraliki (ang. sead beads) choć oczywiście można tej techniki używać również do tworzenia z koralików o innym kształcie o ile jest on regularny.

Oprócz koralików w tej metodzie wykorzystywane są tylko igły i nici. Naprawdę nic więcej nie potrzeba. No może oprócz zręcznych rąk – ale te na pewno się wyćwiczą w trakcie pracy.

Haft peyote pozwala na uzyskania całego mnóstwa wzorów i form. Można stworzyć nim proste płaskie bransoletki z prostym wzorem. Można pokusić się o stworzenie trochę bardziej skomplikowanych sznurów, obszywanie kaboszonów lub stworzyć niesamowite, skomplikowane wręcz futurystyczne formy przestrzenne.

Techniki haftu peyote

Haft peyote polega na nabraniu odpowiedniej ilości koralików na nić – powinno być ich tyle ile potrzbnych jest w dwóch pierwszych rzędach wzoru. W każdym kolejnym kroku doszywany jest pojedynczy koralik pomiędzy dwa „wystające” koraliki. Na końcu rzędu należy zawrócić. Podstawowymi dwoma technikami haftu peyote są haft parzysty i nieparzysty. W hafcie parzystym nabieramy parzystą liczbę koralików na nić. W tym hafcie zawracanie na końcu rzędu jest bardzo proste. W hafcie nieparzystym jest trudniejsze ale jak najbardziej do wykonania.

Możecie obejrzeć poniższy filmik aby pokrótce zobaczyć o co chodzi w peyocie.

Haft peyote w biżuterii Lacembi

Haft peyote został wykorzystany biżuterii marki Lacembi w kolekcji Bead-A-Round do obszycia kryształków i do stworzenia towarzyszących im form geometrycznych. Pracowaliśmy tylko z parzystym haftem ponieważ tylko w taki sposób mogliśmy stworzyć zamknięte formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *